TEKNİK BİLGİLER

TEKNİK BİLGİLER

Bize Gelmeden Önce

İndüksiyon ile sertleştirme işlemi ön hazırlıkları, başarılı bir uygulama için en önemli süreçtir. Katre İnduksiyon olarak, ürünlerinize uygulama yapmadan önce belli kriterlerin hazır olmasını beklemekteyiz.

Bu kriterler;

  • Silindirik (Mil) malzemelerin iki ucuna punta deliği açılmalıdır.
  • Silindirik, ağır malzemelerin uygun yerine mapa deliği açılmalı ve uygun ölçüde metrik vida dişi çekilmelidir.
  • Malzemede keskin köşelerden kaçınılmalı, bu tür çap veya kesit değişimi olan yerler radyüslü yapılmalı veya pah kırılmalıdır.
  • Her iki ucuna flanş kaynatılmış boru ve bunun gibi parçaların içinde gaz sıkışması sonucu basınç artışı ve patlama meydana gelebilir. Bunun için mutlaka uygun görülen yerlere tahliye delikleri açılmalıdır.

Bilinmesi Gereken Riskler

  • Keskin köşeler, kesit değişikliği olan yerler, kama kanalı başlangıçları, yüzeye yakın açılmış delikler, dış çapı yüzeye yakın olan dişi rulman yerlerinde çatlama, erime (malzemenin küçük miktarda köpürmesi) riskleri mevcuttur

  • Çapı boyuna oranla çok küçük miller, kama kanalı barındıran miller ve yeterli kesit kalınlığı olmayan lama, kremayer dişli gibi parçalarda çarpılma riski mevcut olup, sertlik sadece yüzeysel veya bölgesel olduğundan çoğu zaman ısıl işlem sonrası presle veya lokal ısıtma yöntemiyle düzeltmek mümkündür.

  • Çelik çekme borularda kalite sıkıntısı çekildiğinden, işi imal etmeden önce malzemeyi temin ettiğiniz tedarikçinizden bizzat o malzemenin kimyasal analizini isteyip bu bilgiyle birlikte bizimle irtibata geçip uygulanabilirliğini teyit ediniz. Kimyasal analiz temin etmekte sıkıntı yaşıyorsanız yine işin tamamını imal etmeden önce tedarikçinizden almak istediğiniz borudan kestireceğiniz bir numuneyle birlikte bize gelirseniz imalattan önce malzemenin su alabilirliğini kontrol etme şansımız olacaktır. Aksi takdirde su almayacak bir borudan imal ettiğiniz malzemeleriniz ciddi işçilik kaybına yol açacaktır.

Teknik Tablolar

Aşağıdaki tabloları pdf olarak görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.